Data publikacji:

6 sposobów na skuteczną walkę z kurzem i pyłem w domu

Odkurzanie domu nie musi być walką z wiatrakami. Wprawdzie kurz i pył to dość podstępni przeciwnicy i potrafią niepostrzeżenie przedostać się do mieszkania, ale możesz się z nimi skutecznie walczyć.

Czy wiesz, czym tak naprawdę jest kurz? To dość złożona mieszanina zabrudzeń i jak czytamy na stronach tygodnika Polityka, w jego skład mogą wchodzić najróżniejsze drobinki, w zależności od tego, w jakim pomieszczeniu się gromadzi. Zasadniczo są to jednak przede wszystkim drobinki piasku, włosy, sierść zwierząt, różne pyłki, które dostają się do mieszkania przez okna i drzwi oraz strzępki naskórka. Listę obecności w kurzu domowym uzupełniają mikroskopijne pajęczaki, czyli roztocza. Ich odchody mogą być silnym alergenem wywołującym męczący kaszel, katar a nawet duszności. Dlatego jeśli wśród członków twojej rodziny jest alergik, tym bardziej powinieneś skutecznie rozprawić się z kurzem domowym.

Akcesoria do sprzątania

Jeśli twoja walka z kurzem ma być skuteczna, czas pożegnać się z przeszłością. Tradycyjna ściereczka i miotełka do kurzu muszą odejść do lamusa. Jeśli podczas sprzątania wzbijasz w powietrze kłęby kurzu, to pewnie sam wiesz, że te porządki w domu nie mają większego sensu. Używaj zatem odpowiednich akcesoriów do sprzątania. Warto sięgnąć np. po ściereczkę elektrostatyczną, ponieważ przyciąga ona cząsteczki kurzu.

Podobnie efektywnym działaniem wykazują się ściereczki z mikrofibry. Struktura tej tkaniny sprawia, że wychwytuje ona znacznie więcej drobinek zabrudzeń, niż w przypadku zwykłych bawełnianych ściereczek.

Przeczytaj też: 7 najczęstszych błędów, jakie popełniamy podczas sprzątania domu

Zdejmuj buty

Na podeszwach naszych butów do mieszkań przynosimy sporo zabrudzeń. To z jednej strony niewidoczne dla oczu bakterie, a z drugiej drobinki piasku, które są jednym z elementów składowych kurzu. Niestety nie wykpisz się solidnym wycieraniem podeszw o wycieraczkę – nawet energicznie pocieranie butami nie wyeliminuje problemu. Staraj się zatem zdejmować buty po zaraz wejściu do mieszkania, a porządki w domu będą mniej uciążliwe. Zastanów się też, jak zachować się w przypadku, gdy odwiedzą cię goście i problem butów pojawi się już od progu twojego domu.

Więcej na ten temat przeczytasz tu: O co chodzi z tymi butami, czyli czy należy zdejmować obuwie w domu?

Oczyszczanie powietrza

Kolejnym krokiem w o skuteczne porządki w domu, jest oczyszczanie powietrza. W tym celu najlepiej jest zastosować oczyszczacze powietrza. Urządzenia tego typu usuną unoszące się w powietrzu pyły, kurz i drobinki zbrudzeń. Jeśli zdecydujesz się na zakup oczyszczacza powietrza, zwróć uwagę, aby był wyposażony w filtry HEPA, które usuną większość zanieczyszczeń. Jeśli sprzęt będzie dodatkowo posiadał filtr węglowy, pozwoli on usunąć również nieprzyjemne zapachy z mieszkania. Przed zakupem sprawdź też wydajność oczyszczacza – powinna ona być dostosowana do wielkości pomieszczenia, w jakim sprzęt będzie pracował, co pozwoli na skuteczne usuwanie pyłów.

Działanie oczyszczacza, obok wsparcia w walce z kurzem w domu, ma jeszcze jeden istotny – poprawisz jakość powietrza we własnych czterech ścianach. A jego stan, jak zapewne wiesz, ma ogromny wpływ na twoje zdrowie.

Przeczytaj też: Jak poprawić jakość powietrza w domu?

Często zmieniaj pościel

Najlepiej raz w tygodniu. Nie dość, że łóżko jest płaską powierzchnią, czyli idealnym miejscem, na którym może osiadać kurz, to jeszcze przykrywają je poduszki, pościel, koce. Za każdym razem, gdy kładziesz się spać, w powietrze wzbijają się tumany kurzu, które wcześniej leżakowały w twoim łóżku. Rada na to jest tylko jedna – zmieniaj często pościel. W efekcie nie dość, ze poprawi się kondycja twojej cery, będziesz lepiej spać, to jeszcze porządki w domu będą łatwiejsze. Same y, prawda? W trosce o swoje zdrowie warto też stosować narzuty na łóżko, które ograniczą osiadanie kurzu bezpośrednio na kołdrze i poduszkach.

Odkurzacz, czyli wróg kurzu nr 1

W tym przypadku niestety nie ma zmiłuj – jeśli chcesz pozbyć się kurzu, łap regularnie za odkurzacz. Chyba nie muszę wspominać, że urządzenie jest znacznie efektywniejsze niż miotła, która faktycznie pomoże ci usunąć część zabrudzeń z podłogi, ale ilość kurzu, jaka wzbije się w powietrze podczas zamiatania, skutecznie zniweczy cały wysiłek.

Warto postawić na odkurzacz wyposażony w filtry typu HEPA, które cechują się najwyższym wskaźnikiem filtrowania powietrza z nawet mikroskopijnych drobinek zabrudzeń. Zwróć uwagę na liczbę, jaką uzupełniona jest nazwa filtra – im jest ona wyższa, tym wydajniej działa. Pamiętaj też o regularnej wymianie worków oraz czyszczeniu filtrów w odkurzaczu – dzięki temu będzie on nie tylko lepiej pochłaniał zabrudzenia, ale też zmniejszy się ilość drobinek, jakie przedostają się do pomieszczenia wraz z wtłaczanym przez odkurzacz powietrzem.

Roszada z aranżacją wnętrz

Mam złą wiadomość dla wszystkich wielbicieli dywanów, ciężkich zasłon, firanek i innych domowych tekstyliów – to one najbardziej przyciągają kurz. Najgorzej sprawa się ma z dywanami, bo w ich włókna najgłębiej wnikają drobinki zabrudzeń. Jeśli chcesz skutecznie rozprawiać się z kurzem i pyłem w swoim domu, zweryfikuj wystrój wnętrza. Może zamiast kompletu firanek i zasłon wystarczą tylko jedne z nich –zawsze to trochę mniej tkanin, na których osiada kurz

Warto jednak pamiętać, że nie ma co przesadzać ze sterylnością w mieszkaniu. Kurz jest również nam potrzebny. Chodzi przecież o odporność organizmu, która kształtuje się m.in. poprzez kontakt z mikroorganizmami znajdującymi się w kurzu. Jaki z tego wniosek? Nie popadajmy w przesadę podczas sprzątania domu, a na kilka zapomnianych pyłków i kłaków zawsze możemy przymknąć oko.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny
Strona korzysta z plików s w celu realizacji usług i zgodnie z . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików s w Twojej przeglądarce. V10 11752

рапс цена

продать шрот

Dapoxetine en ligne