Data publikacji:

7 grzechów głównych w aranżacji sypialni

Nie grzesz w sypialni - stylizacyjne wpadki w wystroju pomieszczenia skutkują nie tylko nieudaną aranżacją, ale też mogą znacznie pogorszyć jakość twojego snu. Dlatego jeśli chcesz spać jak suseł, przekonaj się, jakich błędów w aranżacji sypialni należy unikać.

Rano budzisz się niewyspany i czujesz się zmęczony? To wcale nie muszą być objawy choroby, a nieudana aranżacja sypialni. Pewnie już zastanawiasz się, jak to możliwe? Śpieszę zatem z wyjaśnieniami. Może zdziwi cię to, ale wystrój pomieszczenia ma ogromny wpływ na jakość naszego snu. Dlatego właśnie aranżacja sypialni to nie stylizacyjna fanaberia, a ważny element wpływający na twoje dobre samopoczucie. Zadbaj zatem o odpowiednie meble do sypialni, dodatki oraz komfortową aranżację. Zanim jednak do tego przejdziesz, przekonaj się jakich błędów unikać urządzając pomieszczenie.

Niewygodne łóżko

Zacznijmy od podstaw, czyli od łóżka. To w zasadzie chyba oczywiste – na niewygodnym łóżku po prostu się nie wyśpisz. Nie oszczędzaj miejsca w pomieszczeniu, aby zmieścić w nim inne meble do sypialni. To błąd – sypialnia to pomieszczenie, w którym odpoczywasz i łóżko jest tu najważniejszym meblem. Dobierz wielkość i rodzaj łóżka do swoich potrzeb i nie idź na aranżacyjne kompromisy. Dodatkowe miejsce do przechowywania, czy na biurko lub szafkę pod telewizor znajdziesz w innej części mieszkania. Podstawowe meble do sypialni to łóżko i stoliki nocne i tego się trzymaj.

Niewłaściwie zaciemnione okna

Ten błąd aranżacyjny mści się przede wszystkim w lecie, kiedy to słońce wcześnie wstaje. Bo jak tu się porządnie wyspać i wylegiwać w łóżku, gdy intensywne promienie słoneczne wręcz rażą twoje oczy? Jeśli zatem chcesz zapewnić sobie komfortowy sen, postaraj się o odpowiednie zaciemnienie okien. Możesz postawić na rolety, żaluzje, czy zasłony – niezależnie od tego, które rozwiązanie będzie najlepiej pasowało do aranżacji sypialni, staraj się o to, aby uzyskać jak największy efekt zaciemnienia.

W ten sposób nie tylko rano światło dzienne nie będzie cię wyrywać z błogiego snu, ale też zyskasz większe poczucie prywatności.

Urządzenia elektroniczne w sypialni

Lubisz zasypiać podczas kolejnych odcinków serialu lub nie miałeś innego miejsca na kącik do pracy i dlatego komputer wylądował w sypialni? Zacznijmy od telewizora – oglądanie telewizji przed snem sprawia, że twój mózg jest cały czas pobudzony, co nie sprzyja szybkiemu zasypianiu. Z kolei obecność komputera, przy którym pracujesz zaburza naturalny balans, jaki należy zachować między życiem zawodowym a prywatnym.

W aranżacji sypialni nie ma zatem miejsca dla tych urządzeń. Jeśli masz bardzo małe mieszkanie, komputer oraz telewizor powinny wylądować w pokoju dziennym. Nawet, jeśli wydaje ci się, że w salonie nie wygospodarujesz już miejsca, przy odrobinie wnętrzarskiego sprytu może się to udać.

Przeczytaj też: 7 grzechów głównych w aranżacji kuchni

Za dużo!

Meble  do sypialni uginają się pod ciężarem dekoracji, na ścianach wisi mnóstwo plakatów, grafik i innych ozdób, a wokół łóżka piętrzą się stosy poduszek. Aranżacja sypialni to trudne zadanie, dlatego nie warto czynić go jeszcze bardziej skomplikowanym poprzez nadmiar dodatków. Zbyt wiele elementów wystroju będzie utrudniało ci wyciszenie się, a w efekcie spokojny sen.

Jeśli chcesz, żeby pomieszczenie prezentowało się ciekawie, oczywiście nie rezygnuj z dekoracji. Pamiętaj jednak, że co za dużo to nie zdrowo. Postaw na kilka ozdób, poduszek dekoracyjnych oraz roślin, a aranżacja sypialni będzie wyglądać znakomicie. Miej na uwadze, że w wystroju tego pomieszczenia świetną dekoracją może być pościel. Wybierz zatem efektowne poszewki, dodaj do tego narzuty oraz pledy, a łóżko będzie wyglądać świetnie.

Zła wentylacja

Pewnie zdziwi cię ten podpunkt w zestawieniu, ale zła wentylacja sypialni to błąd, który może mieć dla ciebie przykre konsekwencje. Przede wszystkim, jeśli śpisz w niewielkim i źle wentylowanym pomieszczeniu, spada jakość powietrza, jakim oddychasz w ciągu nocy. Systematycznie zwiększa się ilość wydychanego przez ciebie dwutlenku węgla, a jego nadmiar może prowadzić do bólu głowy, nudności oraz problemów z koncentracją.

Ponadto w źle wentylowanej sypialni wilgoć może skapać się w okolicach okien. To zjawisko jest szczególnie widoczne w okresie zimowym, kiedy to występuje znaczna różnica temperatur pomiędzy wnętrzem budynku oraz jego otoczeniem. Wilgoć z kolei może prowadzić do pojawiania się na ścianach oraz meblach do sypialni pleśni i grzybów. Takie warunki nie są receptą na udany sen, prawda?

Aby uniknąć tych przykrych konsekwencji złej wentylacji, zadbaj o właściwą wymianę powietrza. Przed snem dokładnie wywietrz pomieszczenie, a jeśli to nie pomaga, zostawiaj na noc rozszczelnione okna lub zamontuj w skrzydłach okiennych specjalne wywietrzniki. Świeże powietrze zapewni ci komfortowy sen w równym stopniu, jak miękka poduszka i wygodne łóżko.

Przeczytaj też: 5 błędów w aranżacji łazienki, których należy się wystrzegać

Brak roślin

One również mają wpływ na jakość powietrza w sypialni, a co za tym idzie, również na jakość snu. Rośliny nie tylko filtrują powietrze, czyli usuwają z niego szkodliwe związki, ale też je nawilżają i produkują tlen. Na twoich meblach do sypialni czy parapecie powinny znaleźć się przede wszystkim: zielistka, skrzydłokwiat, paprotka, dracena oraz aloes.

Źle dobrana kolorystyka

Na jakość twojego snu wpływają jednak nie tylko nieodpowiednio dobrane meble do sypialni, zła wentylacja czy niewygodne łóżko. Zła kolorystyka może mieć równie negatywny wpływ na twoje samopoczucie, jak za twardy materac. Barwy w dużym stopniu determinują na nasz nastrój, dlatego w stylizacji sypialni wybierz te o pozytywnym lub neutralnym działaniu. Najlepiej sprawdzą się zatem: biel, beż, szarość, brąz oraz zieleń i błękit.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny
Strona korzysta z plików s w celu realizacji usług i zgodnie z . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików s w Twojej przeglądarce. V07 11752

best portable cooler

yeti cooler sizes

www.bestseller.reviews/five-best-variants-of-retractable-baby-gates-lets-compare/