Data publikacji:

7 popularnych mitów o aranżacji wnętrz

Jeśli właśnie urządzasz swoje mieszkanie, pewnie słyszysz je na każdym kroku. To niby dobre rady, które teoretycznie mają ci pomóc uwić swoje wymarzone gniazdko, ale w praktyce powodują tylko jeszcze większy mętlik w głowie. Rozprawmy się zatem z wnętrzarskimi mitami – ile w nich prawdy? Czy warto ich słuchać?

W twoim otoczeniu zawsze znajdzie się ktoś taki – „Wujek Dobra Rada”, przemądrzały kolega-złota rączka czy złośliwa koleżanka zza sąsiedniego biurka – gdy urządzasz swoje mieszkanie zawsze trafi się ktoś, kto udzieli ci „dobrych” rad aranżacyjnych. Dobrych oczywiście tylko w jego mniemaniu, a zamiast praktycznych wskazówek i sprawdzonych porad, serwuje ci aranżacyjne mity, czyli przekonania, które zazwyczaj z rzeczywistością mają niewiele wspólnego. Jeśli jesteś właśnie na etapie urządzania swojego mieszkania poznaj najpopularniejsze wnętrzarskie mity i nie daj się im omotać.

Nie stać mnie na tanie rozwiązania

Sucha woda, gorący lód, czy zimny ogień – to stwierdzenie jest równie niedorzeczne, jak przytoczone oksymorony. Nie stać mnie na tanie rozwiązania, więc w związku z tym wydam więcej pieniędzy, serio? Mnie wprost do szału doprowadzały tego typu stwierdzenia, gdy słyszałam je od znajomych, którzy w podobnym czasie wykańczali swoje mieszkania. Może i jest w tym odrobina prawdy – czasem lepiej dopłacić i zrobić coś porządnie, niż opierać aranżację wnętrz czy dodatki do domu na fuszerce, ale hejże! Budżetowe rozwiązania wcale nie są złe!

Ponadczasowe stylizacje

Często się słyszy, że jakieś rozwiązania w aranżacji wnętrz są ponadczasowe. Najczęściej ponadczasowy charakter przypisuje się wszechobecnej bieli, myląc uniwersalność z wieczną aktualnością trendu. Wprawdzie Coco Chanel mawiała, że moda przemija, styl pozostaje, jednak bądźmy szczerzy – w aranżacji wnętrz żadne rozwiązania nie będą ponadczasowe. Nawet jeśli za jakiś czas nie wypadną z mody, to przynajmniej się zużyją – bo przecież twoje białe meble, ściany, zasłony i dodatki do domu, nie zawsze będą białe.

Bez architekta ani rusz

Specjalista w zakresie aranżacji wnętrz z pewnością jest w stanie wiele ułatwić – poda ci na tacy kilka sprawdzonych patentów i pomoże uniknąć aranżacyjnych wpadek. Jednak efektowny wystrój wnętrz jest możliwy bez udziału doradcy.

Co więcej, wnętrza zaaranżowane przez nas samodzielnie mają pewną przewagę od tych, w których wystroju doradzał architekt – każdy z elementów układanki, dodatek do domu, mebel czy dekoracja to twoje własne odkrycie. Może to być mniej lub bardziej trafiony zakup, ale wiążą się z nim pewne emocje. Dzięki temu taka aranżacja wnętrz jest ci po prostu bliższa, niż mieszkanie dopracowane przez architekta co do milimetra.

Wykończenie stylowego wnętrza jest drogie

Guzik prawda! Fakt – wystrój wnętrz może pochłonąć naprawdę duże pieniądze, zwłaszcza na początkowym etapie, gdy wykańcza się mieszkanie od zera. Istnieje jednak wiele skutecznych sposobów na ograniczenie kosztów – metoda gospodarcza, czyli wykańczanie wnętrz własnymi siłami, czy wreszcie polowanie na wnętrzarskie okazje. Dodatki do domu czy meble można kupić po bardzo okazyjnych cenach. Wystarczy odrobina cierpliwości.

Co się odwlecze, to nie uciecze

Odkładanie w czasie realizacji niektórych etapów wykończenia wnętrza to niebezpieczna pułapka. Oczekiwanie na realizację tych projektów może trwać wieki lub przynajmniej kilka lat. Aranżacja wnętrz to jednak skomplikowana sprawa i wiadomo, że nie na wszystko na początku wystarcza pieniędzy, jednak jeśli nie zrobimy czegoś od razu, z czasem przyzwyczaimy się, że tego po prostu nie ma. Bo przecież można normalnie mieszkać w mieszkaniu, w którym nie ma lamp, listw przypodłogowych czy innych elementów wystroju wnętrz, prawda?

Aby na długie lata nie utknąć w pułapce co się odwlecze, to nie uciecze, warto zaplanować harmonogram realizacji poszczególnych brakujących części wyposażenia.

W zgodzie z aktualnymi trendami

Aranżacja wnętrz może być świetną zabawą – kombinowanie, co ze sobą połączyć, gdzie umieścić, co przesunąć – daje mnóstwo frajdy. Nie psuj sobie tego ciągłym pościgiem za najnowszymi trendami. One ciągle się zmieniają, jedne bezpowrotnie przepadają, inne wracają jak bumerang. Wystrój wnętrz powinien być zgodny z twoim poczuciem estetyki i potrzebami, a trendy i moda mogą stanowić dla ciebie jedynie inspirację.

Drogo, znaczy dobrze

Pewnie nie raz łapałeś się za głowę, widząc absurdalnie wysokie ceny dodatków do domu i różnych elementów wystroju wnętrz. Wielu sadzi, że droższe jest lepsze i w myśl zasady opisanej w punkcie pierwszym, czyli „nie stać mnie na tanie rozwiązania”, wysoka cena jest kryterium przemawiającym na korzyść danego produktu. Pewnie są tacy, dla których sky is the limit, jednak nie chodźmy z głową w chmurach, a twardo stąpajmy po ziemi – wysoka cena, nie zawsze idzie w parze z jakością.

Tobie również serwowano tego typu mądrości? Wątpliwi doradcy nie powinni być twoim punktem odniesienia, gdy w grę wchodzi wystrój wnętrz. Urządzając swoje mieszkanie słuchaj podszeptów życzliwych ci ludzi i korzystaj z ciekawych inspiracji, eksperymentuj i zmieniaj dodatki do domu – dzięki temu aranżacja wnętrz stanie się naprawdę dobrą zabawą. A te wszystkie wnętrzarskie mity włóż między bajki.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny
Strona korzysta z plików s w celu realizacji usług i zgodnie z . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików s w Twojej przeglądarce. V07 11752

продам гречиху

продам муку

продам семечку