Data publikacji:

Antresola

Antresola to świetny pomysł na uzyskanie dodatkowej przestrzeni w małym mieszkaniu, czy urozmaicenie dużego i pustego wnętrza. Poza wieloma zaletami, budowa antresoli wiąże się jednak również z problemami. Zobaczcie sami.

Antresola to moje marzenie z dzieciństwa. Moja koleżanka miała łózko na antresoli i zakochałam się w tym pomyśle od pierwszego wejrzenia. Jej antresola była ogromna – na wielkość całego pokoju, który sam w sobie też był całkiem spory. Pod nią strefa do nauki – czysta i porządna (dbałą o nią mama), góra za to była rajem do zabawy. ;)

Teraz uważam, że antresola to świetne wyjście, gdy ma się małe metrażowo, ale wysokie mieszkanie (np. w kamiennicy). W bardzo efektywny sposób można prosto stworzyć dodatkową przestrzeń – na przykład na sypialnie. Oczywiście nie musimy ograniczać się jedynie do sypialni, możliwości jest wiele, wszystko zależy od naszego budżety i celu, który chcemy osiągnąć.

Jeśli chcemy, by antresola służyła nam za sypialnię powinna mieć według ekspertów wysokość minimum 1,2 metra. To zapewni nam swobodę użytkowania, nie chcemy przecież się męczyć i przeklinać pomysł zbudowania antresoli, za każdym razem, gdy uderzymy się w głowę.  Jeśli mamy taką możliwość to oczywiście polecam wam, żeby antresola była jeszcze wyższa – choć stworzymy wtedy bardziej półpiętro, niż antresolę. Wszystko zależy od tego, do czego dążycie. Fajnie jest jeśli da się wykorzystać zarówno przestrzeń nad, jak i pod antresolą (na przykład tworząc strefę do nauki, czy relaksu).

Problemy:

Ogrzewanie

Antresola związana jest z koniecznością mocniejszego ogrzewania pomieszczenia pod nią (ciepłe powietrze kumuluję się na górze, więc musimy zrobić coś, by ciepło nie uciekało nam po prostu na antresolę). Pamiętajcie więc, by zwrócić szczególną uwagę na rozmieszczenie grzejników i dobrą izolację dachu.

Dźwięki

Musicie pamiętać, że jeśli zdecydujecie się na antresolę nad salonem, trudno będzie Wam powstrzymać dźwięki z dołu przed rozchodzeniem się na górę. Jeśli więc na antresoli urządzicie sypialnię i lubicie chodzić spać wcześniej niż inni domownicy, dźwięki telewizora z dołu mogą nieco przeszkadzać Wam zasnąć.

Oświetlenie

Dobre oświetlenie antresoli jest problematyczne. Najlepiej, gdy jest to zaplanowane już w fazie projektowej domu, czy mieszkania. Jeśli jednak zdecydowaliście dobudować antresolę musicie zastanowić się, jak oświetlić poszczególne pomieszczenia. Możecie na przykład oświetlić dół lampami stojącymi lub wybrać żyrandol na długim łańcuchu, którym oświetlicie dół, pozostawiając górę w lekkim mroku. Tak czy siak oświetlenie to jeden z głównych problemów mieszkania czy domu z antresolą, dobrze jest więc przemyśleć to zawczasu.

Jednak wszystkie te potencjalne problemy można rozwiązać. Wystarczy zastanowić się nad możliwymi rozwiązaniami i rozsądnie wszystko zaplanować. Potem pozostaje nam radość z pięknie urządzonego wnętrza.

Co sądzicie o antresoli? Podoba Wam się takie rozwiązanie?

Autor: Oliwia Górska
Strona korzysta z plików s w celu realizacji usług i zgodnie z . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików s w Twojej przeglądarce. V07 11752

gazon.net.ua

www.apach.com.ua

www.np.com.ua/holodilnoe-oborudovanie.html