Data publikacji:

DIY: jak odnowić drewniany stołek

"Oba stołki kosztowały mnie w sumie 30 złotych" - giełda staroci to jedno z miejsc, w których można znaleźć fantastyczne meble. Ich stan pozostawia często wiele do życzenia. Nie trać okazji i zobacz, jak przywrócić im dawną świetność. Razem z pracownią pokazujemy, jak odnowić drewniany stołek.

Żywot mebli bywa bardzo trudny. Po latach wiernej służby ich wygląd i stan techniczny mogą budzić nasze obawy i wątpliwości. Wiele osób skłania to ku podjęciu decyzji o pozbyciu się używanego wyposażenia. Dla nas to spora szansa na wejście w posiadanie prawdziwych rarytasów: antyków czy kultowych klasyków designu. Rodzi się jednak pytanie: co zrobić z takim meblem? Nie bójcie się renowacji starych mebli. Dziś razem z pracownią Dudeko, pokażemy Wam na przykładzie zniszczonego stołka, że to prostsze niż się wydaje!

Krótko o renowacji

Przed renowacją siedziska stołków wyłożone było kafelkami. Zostały zdjęte, a na ich miejsce przygotowano nowe. Po odnowieniu stołek służy jako praktyczny i wygodny mebel do przedpokoju, na którym możemy przysiąść, ubierając buty, postawić zakupy i różne drobiazgi.

Do odnowienia drewnianego stołka potrzebujesz:

 • Kawałek płyty wielkości siedziska (np. pilśniowa).
 • Tkanina do obicia siedziska.
 • Gąbka tapicerska wielkości płyty siedziska (wykorzystaliśmy 2-centymetrową gąbkę).
 • .
 • Nożyczki.
 • Klej tapicerski.
 • (ręczny zszywacz tapicerski).
 • lub farba w wybranym kolorze (wykorzystaliśmy bejcę w kolorze palisander).
 • Bawełniana szmatka.
 • Mały pędzelek.
 • Krok 1.

  Wyczyść stołek z pozostałości farby za pomocą papieru ściernego. Możesz wykorzystać również szlifierkę elektryczną (jeżeli masz do niej dostęp).

  Krok 2.

  Zwiń bawełnianą szmatkę w tampon. Wcieraj nią bejcę lub farbę w drewno. domaluj trudno dostępne miejsca. Wystrzegaj się malowania całego stelaża pędzelkiem - jego włosie może zostawić na drewnie nierówne ślady. Ilość warstw zależy od pożądanego efektu kolorystycznego (my nałożyliśmy 3 warstwy dla głębszego koloru). Odstaw stołek do wyschnięcia.

  Krok 3.

  (a) Nanieś klej tapicerski na płytę i (b) przyklej do niej gąbkę. Odstaw do wyschnięcia.

  Krok 4.

  Postaw siedzisko na odwrocie tkaniny obiciowej. Wytnij z niej kawałek materiału, szerszy po 7 centymetrów z każdej strony względem wielkości płyty z gąbką.

  Krok 5.

  Postaw siedzisko materiału gąbką do dołu, do wnętrza tkaniny.

  Krok 6.

  Zacznij mocować obicie. Za pomocą tackera przybij materiał do płyty. Zszywki wbijaj w kilkucentymetrowych odstępach. Rogi powinny być dobrze i schludnie pozaginane.

  Krok 7.

  Wstaw obitą płytę w miejsce siedziska.

  *Projekt powstał przy współpracy z pracownią meblarską Dudeko. Bądźcie na bieżąco z ich pracą: 

  Autor: Cieplik
  Strona korzysta z plików s w celu realizacji usług i zgodnie z . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików s w Twojej przeglądarce. V10 11752