Data publikacji:

Drewno w łazience – 5 kroków do aranżacji idealnej

Łazienka w drewnie? Świetny pomysł. Drewniane meble do łazienki, okładziny ścienne i deski podłogowe nadadzą pomieszczeniu elegancki i szlachetny charakter. Musisz jednak uważać – łazienka rządzi się innymi prawami, niż pozostałe pomieszczenia w domu. Sprawdź zatem o czym pamiętać, aby aranżacja łazienki w drewnie prezentowała się znakomicie przez wiele lat.

Płytki ceramiczne na ścianach i podłogach to klasyczny element wystroju łazienek. W różnej formie można je zobaczyć praktycznie w każdym pomieszczeniu tego typu. Jak przełamać łazienkowe schematy? Postaw na drewno. Musisz jednak wiedzieć, że drewno to wymagający materiał, a zamontowanie go w tak specyficznym pomieszczeniu jakim jest łazienka to pewne wyzwanie. Ale czego nie robi się dla pięknych wnętrz? Aranżacja łazienki z wykorzystaniem drewna to sprawdzony przepis na eleganckie i ponadczasowe wnętrze.

Krok 1 – wybór materiału

Zanim wykończysz swoją łazienkę w drewnie, musisz wybrać właściwy materiał. Powinien on być przede wszystkim twardy oraz cechować się niskim współczynnikiem skurczu. Co to oznacza? Parametr ten wyrażany jest w procentach i pozwala oszacować, jak drewno będzie się zachowywać w kontakcie z wilgocią. Im współczynnik skurczu jest niższy, tym mniej deski będą się odkształcać.

W aranżacji łazienki najlepiej sprawdzają się gatunki egzotyczne, które są w bardzo dużym stopniu nasycone naturalnymi olejkami, dzięki czemu cechuje je znaczna odporność na działanie wilgoci. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie np. iroko, tek, padouk czy merbau. Drewno egzotyczne jest niestety dość drogie, więc zamiast niego możesz postawić na gatunki rodzime. Musi to być jednak możliwie twarde drzewo, dlatego warto stawiać na dąb lub modrzew.

Krok 2 – zabezpieczenie powierzchni

Zabezpieczenie drewna w łazience powinno przebiegać dwufazowo. Najpierw drewno należy pokryć preparatem gruntującym – niezależnie od tego, czy deski położysz na podłodze, wykonasz z nich okładziny ścienne, czy postawisz na drewniane meble do łazienki – w każdym z tych przypadków materiał będzie w podobnym stopniu narażony na działanie wilgoci. Drewno bowiem chłonie ją z powietrza. W związku z tym niezbędne jest zabezpieczenie przed tzw. biokorozją, czyli pojawianiem się grzybów, pleśni oraz gniciem. Dopiero na tak przygotowane podłoże można nakładać warstwy ochronno-dekoracyjne.

Impregnat do drewna nakładamy na całej jego powierzchni, czyli oznacza to, że deska powinna zostać pomalowana preparatem zarówno od strony, którą będzie przylegać do ściany czy podłogi, jak i w miejscach cięć. Zabieg ten należy zatem przeprowadzić jeszcze przed montażem czy skręceniem mebli do łazienki.

Natomiast do dekoracyjnego wykończenia łazienki w drewnie możesz zastosować olej, lakier lub wosk. Pierwszy preparat sprawdza się najlepiej w aranżacji łazienki, ponieważ olej głęboko wnika w strukturę drewna i tworzy elastyczną powłokę, która pozwala na odparowywanie wilgoci. Z kolei lakierowanie drewna hamuje ten proces, a po powstaniu rys na powłoce wykończeniowej, wilgoć może wnikać w drewno. Natomiast meble do łazienki wykonane z drewna najlepiej jest zabezpieczyć za pomocą wosku.

Krok 3 -  wentylacja

Aby twoja łazienka w drewnie służyła ci w znakomitym stanie przez długi czas, musisz zadbać o prawidłową wymianę powietrza w pomieszczeniu, czyli wentylację. Nieefektywne odprowadzanie pary wodnej może bowiem powodować powstawanie pleśni oraz grzybów. Jeśli zdecydujesz się na łazienkę w drewnie, warto postawić na wentylację mechaniczną zamiast naturalnej. Działanie tej drugiej opiera się na zasadzie grawitacji – ciepłe powietrze z pomieszczenia jest w naturalny sposób zasysane do instalacji wentylacyjnej. Jeśli takie rozwiązanie okaże się niewystarczające, ucierpi na tym aranżacja łazienki – meble do łazienki, ściany i pozostałe sprzęty będą pokrywać się wilgocią, a w rezultacie zaczną niszczeć. Efektywniejszym rozwiązaniem jest montaż wentylatora.

Krok 4 – użytkowanie

Łazienka w drewnie wymaga specjalnego traktowania. Należy przede wszystkim uważać na uszkodzenia drewnianych powierzchni – nawet niewielkie rysy na meblach do łazienki czy drewnianych okładzinach w kontakcie z wilgocią, mogą okazać się dużym problemem. Dlatego unikaj stosowania w pomieszczeniu ostrych narzędzi czy chodzenia w butach. Dodatkowo najlepiej wyrobić w sobie nawyk szybkiego wycierania wszelkich plam wilgoci, jakie pojawią się na drewnie – ograniczenie kontaktu z wodą wyjdzie całej aranżacji łazienki na dobre.

Krok 5 – konserwacja

Jakby tego było mało, łazienka w drewnie powinna być także sprzątana w szczególny sposób. Aby nie narażać drewna na dodatkowy kontakt z wilgocią, wystrzegaj się mycia drewnianych podłóg mopem – lepiej w tym celu użyć lekko zwilżonej ściereczki. Podłogę drewnianą należy też regularnie odkurzać, ponieważ drobinki piasku i zabrudzeń mogą prowadzić do powstawania rys.

Ponadto przynajmniej raz na pół roku należy przeprowadzać zabiegi konserwacyjne. Jeżeli aranżacja łazienki powstała w oparciu o olejowanie drewno, jego powierzchnię wystarczy lekko zeszlifować papierem ściernym, a następnie nałożyć nową warstwę preparatu. Z kolei w przypadku powierzchni lakierowanych niewielkie ubytki można łatwo naprawić za pomocą uzupełniaczy w formie sztyftu. Natomiast duże uszkodzenia powinien usunąć specjalista.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny
Strona korzysta z plików s w celu realizacji usług i zgodnie z . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików s w Twojej przeglądarce. V06 11752

www.tamada.ua

мото сто в киеве

продать ячмень оптом