Data publikacji:

Jakie drzewko wybrać? - 4 choinkowe opcje

Ok. Podjęliśmy decyzję – wybieramy żywą choinkę. I tu zaczyna się kolejny dylemat: jakie drzewko wybrać? Oferta świątecznych choinek jest teraz ogromna, poza standardowymi świerkami mamy do wyboru również jodły i sosny. Jakie więc drzewko wybrać, czym się kierować podczas decyzji?

Święta Bożego Narodzenia to czas podejmowania wielu decyzji. Jednym z najczęstszych przedświątecznych dylematów, z którym zwracają się do mnie znajomi i czytelnicy to pytanie, jakie drzewko świąteczne wybrać. Gdy uporamy się już z decyzją, czy wybieramy choinkę sztuczną czy żywą, pora na wybór gatunku drzewka.

Opcja nr 1: drzewko tradycyjne -

Świerk pospolity to opcja bezpieczna – znana i lubiana od dawna. Świerki są smukłe i mają dość regularną stożkową budowę. Mają piękny żywo zielony kolor i cudowny, żywiczny zapach. Niestety bardzo szybko traci igły (utrzymają się ok. 1-1,5 tygodnia) , które są dość krótkie – 1-2 cm, sztywne i kłujące, jednak jeśli ubieracie choinkę tylko na kilka dni Świąt, poza koniecznością zamiatania igieł, nie musi Was to martwić.

Opcja nr 2: drzewko idealne na wiele ozdób -

Bardzo popularna na Śląsku, coraz częściej pojawia się również w domach w innych regionach. Sosna pospolita pachnie bardzo intensywnie (po prostu nie do podrobienia!) a jej igły utrzymują się do kilku tygodni. Jednak główną zaletą tego gatunku są jego sztywne i wytrzymałe gałązki – idealne do utrzymania wielu choinkowych ozdób. Całe drzewko ma dość luźny pokrój z licznymi prześwitami, dlatego pięknie wyglądać będą na nim duże dekoracje, najlepiej ręcznie robione.

Opcja 3: drzewko ekskluzywne –

To drzewko jest droższe od swojego pospolitego kuzyna i jak jego wskazuje jego nazwa – mocno kłuje. Choć sama mocno się nacierpiałam podczas ubierania tego drzewka w zeszłym roku – gorąco polecam Wam wybór tego gatunku. Jest piękne, rozłożyste, o dość długich igłach – 2-3 cm), które mają niepowtarzalny srebrzysto zielony kolor i utrzymują się przez kilka tygodni. Jego zapach nie jest co prawda tak intensywny, jak u poprzednich dwóch gatunków, w dalszym ciągu jest on jednak przyjemny. Świerk kłujący wygląda wspaniale w przestronnych pomieszczeniach, holach czy salonach.

Opcja 4: drzewko na czasie –

To ewidentnie opcja najdroższa. Jednocześnie zdobywa ona coraz większą popularność. To drzewko jest trwałe i pięknie się prezentuje. Igły utrzymują się długo (przez kilka tygodni). Ma bardzo regularny, wręcz podręcznikowy wygląd a ozdoby, którymi możemy ją hojnie obwiesić są wspaniale wyeksponowane.

Jeśli zastanawiacie się dalej, czy wybrać choinkę żywą czy sztuczną, przeczytajcie mój artykuł –„Jaką choinkę wybrać?”. Niezależnie od tego, który gatunek drzewka wybierzecie, pamiętajcie, by kupić je ze sprawdzonego źródła. Każde drzewko powinno posiadać etykietę z informacją na temat jego pochodzenia. Jeśli zdecydujecie się na choinkę w doniczce – szukajcie w centrach ogrodniczych, szkółkach leśnych etc., w innym przypadku możecie natknąć się na egzemplarze chore czy przesuszone.

A piękne, choinkowe dekoracje znajdziecie poniżej!

Który z tych gatunków wybieracie najczęściej?

Autor: Oliwia Górska
Strona korzysta z plików s w celu realizacji usług i zgodnie z . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików s w Twojej przeglądarce. V07 11752

автоматический полив цена