Data publikacji:

Ile kosztuje wykończenie kuchni w stanie deweloperskim?

Nadeszła pora na wymarzone mieszkanie. Deweloper wywiązał się z umowy, a Ty dostajesz mieszkanie pod klucz. Teraz czeka Cię sporo prac wykończeniowych w większości pomieszczeń. Tym razem poprosiliśmy specjalistów o poglądowy kosztorys i plan wykończenia kuchni otwartej w mieszkaniu w stanie deweloperskim. Jak oszacować koszty takich prac?

W ostatnim czasie mieszkania w stanie deweloperskim cieszą się dużą popularnością. Wszystko dzięki rządowemu programowi Mieszkanie dla Młodych. Zakup takiej nieruchomości wiąże się jednak z koniecznością wykończenia i pełnego wyposażenia wnętrza. Dotyczy to również kuchni, której wykończenie jest jednym z najbardziej odczuwalnych wydatków. Wspólnie z ekspertami KB.pl postanowiliśmy się przyjrzeć tej kwestii i wstępnie oszacować koszt finalny kuchni otwartej, zintegrowanej z jadalnią.

Skala remontu

Stan deweloperski oznacza, że pomieszczenia w mieszkaniu są kompletnie puste. Posadzki i ściany są już wyrównane, a instalacje rozprowadzone. Podczas prac wykończeniowych kuchni konieczne będzie ułożenie podłogi, wykończenie ścian, montaż oświetlenia, wykończenie instalacji, a także zakup podstawowych elementów wyposażenia: mebli kuchennych i sprzętu AGD. Dla potrzeby wyceny prac wybraliśmy jeden z częściej spotykanych wariantów kuchennych: kuchnię otwartą o powierzchni 15 m².

Wzorcowy kosztorys wykończenia kuchni

Plan?

Na powierzchni 8 m² ułożymy płytki podłogowe, pozostałe 7 m² wykończymy dobrej jakości panelami. Na fragmentach dwóch ścian kuchennych ułożymy eleganckie kafelki (ich powierzchnia wyniesie 10 m²). Pozwoli to ochronić je od większych zabrudzeń. Pozostałe fragmenty ścian i sufitów pokryjemy dobrą jakościowo farbą lateksową. Na koniec obliczmy koszty zakupu standardowych mebli i sprzętów AGD (system przechowalny na wymiar oraz stół i krzesła).

Koszt podstawowego wykończenia: około 17 000 zł. Szczegółowy kosztorys można znaleźć , a opis wszystkich prac znajdziecie poniżej.

Etap 1. Wykończenie podłogi

Część kuchenna

Naszym pierwszym zakupem będą płytki podłogowe. Za produkty niezłej jakości ze średniej półki cenowej zapłacimy ok. 42 zł/m², czyli niecałe 350 zł za całość. Co prawda w ofertach handlowych znajdziemy także tanie kafelki, których ceny rozpoczynają się już od 18 zł/m². Niestety z reguły są one nietrwałe, a ich wygląd mało atrakcyjny.

Do montażu płytek podłogowych o powierzchni 8 m² potrzebujemy ok. 3 kg fugi (38 zł), 40 kg kleju (50 zł) oraz preparat gruntujący. Płytki będą montowane przez doświadczonego glazurnika, którego wynagrodzenie wynosi w granicach 50 zł/m², co daje nam 400 zł za całość.

Część jadalniana

W przestrzeni jadalnianej zamontujemy panele podłogowe klasy AC4. Są to produkty, które dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach o większym natężeniu ruchu i gwarantują wysoką żywotność podłogi. Ceny takich paneli oscylują między 30 zł a 35 zł/m². Łączny koszt ich zakupu będzie zatem wydatkiem rzędu ok. 200-250 złotych.

Do montażu potrzebujemy jeszcze 7 m² podkładu z folii polistyrenowej (50 zł), 9 mb listwy przypodłogowej (55 zł) oraz jednej listwy progowej (20-25 zł).

Zatrudnienie doświadczonego fachowca układającego panele powiększy nasze wydatki o kolejne 150 zł. Warto jednak pamiętać, że raczej żaden fachowiec nie przyjdzie ułożyć 7 m² paneli. Zakładamy jednak, że wynajmiemy go również do wykończenia innych powierzchni.

Koszt wykończenia podłóg: ok. 1300 zł.

Etap 2. Wykończenie ścian i sufitu

Kafelkowanie

Na początek wybieramy niezłej jakości o standardowym formacie 30x30 cm. Koszt 1 m² to ok. 40-45 złotych. Do naszego pomieszczenia potrzebujemy 10 m², co oznacza dla nas wydanie ponad 400 złotych.

Za klej, fugę oraz preparat gruntujący zapłacimy kolejne 120 złotych. Najdroższe będzie opłacenie glazurnika, który za 10 m² płytek weźmie kolejne 500 zł (przyjmując, że pracuje za stawkę wynoszącą 50 zł/m²).

Malowanie

Następnym etapem remontu będzie pomalowanie pozostałych fragmentów . Łączna powierzchnia do malowania wynosi 50 m². W kuchni należy zastosować dobrej jakości farbę lateksową, która poradzi sobie z podwyższoną wilgotnością powietrza i umożliwi bezproblemowe zmywanie zabrudzeń. Średnio 1 litr farby wystarcza na pokrycie 12 m² (jednokrotne malowanie). Zatem w naszym przypadku potrzebujemy jej trochę ponad 4 litry. Łączny koszt zakupu powinien zamknąć się w kwocie 70 zł. Pamiętajmy także o zakupie podkładu. Najlepiej sprawdzi się biała farba gruntująca. Zapłacimy za nią mniej niż 50 złotych.

Prace malarskie wykonamy samodzielnie, dzięki czemu w znacznym stopniu odciążymy budżet. Wystarczy nam podstawowy zestaw do malowania: za komplet pędzli i wałków zapłacimy niecałe 60 złotych.

Inny scenariusz przewidywałby wynajęcie doświadczonego malarza. Jednak średnia stawka usługi (obejmująca trzykrotne malowanie) wynosi 10 zł/m², co oznacza, że za pomalowanie ścian i sufitów o powierzchni 50 m² przyszłoby nam zapłacić 500 złotych!

Koszt malowania ścian i sufitu: ok. 1200 zł.

Kuchnia w stylu Zen - więcej o aranżacji znajdziesz tutaj . (Fot. Archiwum Perfect) Space

Etap 3. Hydraulika i elektryka

Kolejnym etapem naszych obliczeń jest ustalenie kosztów wykończenia hydrauliki i instalacji elektrycznej.

Prace elektryczne

Nasza kuchnia zostanie wyposażona w jedną efektowną lampę sufitową z pośredniej półki cenowej. Koszt jej zakupu oraz montażu to ok. 150 złotych. Nieco większym wydatkiem będą przeróbki instalacji elektrycznej. Zakładamy, że musimy przenieść 6 punktów elektrycznych. Przeciętny elektryk wyceni pracę na ok. 400 złotych.

Prace hydrauliczne

Zwykle w mieszkaniach w stanie deweloperskim konieczne jest również przeniesienie kilku punktów hydraulicznych. W naszym przypadku będą dwa: przenosimy zlewozmywak i zmywarkę. W naszej kuchni znajdują się dwa punkty instalacyjne. Zakres prac nie jest zbyt skomplikowany, dzięki czemu koszt materiałów i robocizny nie powinien przekroczyć 400 złotych.

Koszt wykończenia hydrauliki i elektryki: niecałe 1000 zł.

Etap 4. Wyposażenie kuchni w najważniejsze meble i sprzęty AGD

To najbardziej kosztowny etap naszych obliczeń. Wyposażenie wnętrza zawsze rodzi znaczne wątpliwości i wymusza na nas podejmowanie licznych strategicznych i estetycznych decyzji.

Meble

Największym wydatkiem jednostkowym będzie . Do wyboru mamy gotowe zestawy mebli (ceny zaczynają się od 500 zł - promocje), meble modułowe (zwykle trzeba wydać przynajmniej 3-4 tys. złotych) oraz meble wykonywane na wymiar (ceny od kilkuset złotych do 2-3 tysięcy za metr bieżący).

Wybieramy 4 mb dobrych jakościowo mebli na wymiar. Średnia cena takiego zestawu szacuje się w granicach 1,5 tys. zł/mb - w sumie 6 tys. złotych. Oczywiście jest to uzależnione od czynników takich, jak materiał czy standard wykończenia. Więcej na temat cen mebli kuchennych można znaleźć .

Sprzęt AGD

Do kosztów całkowitych należy także doliczyć zakup podstawowych . W kuchni znajdzie się lodówka pod zabudowę (1,4 tys. zł), indukcyjna płyta grzewcza (1,2 tys. zł), piekarnik do zabudowy (1 tys. zł), zmywarka (1,1 tys. zł), kuchenka mikrofalowa do zabudowy (750 zł), a także okap podszafkowy (180 zł).

Pamiętajmy też, że nasza kuchnia to pomieszczenie otwarte, zintegrowane z jadalnią. Dlatego konieczne będzie dokupienie zestawu składającego się z drewnianego stołu i kilku krzeseł. Za dobrej jakości komplet wykonany z drewna rodzimego zapłacimy ok. 1,1 tys. złotych.

Koszt wyposażenia: 12 730 zł.

www.liftupthyneighbor.com

Ile kosztuje wykończenie kuchni w mieszkaniu w stanie deweloperskim?

Powyższe wyliczenia obejmowały zakup materiałów i elementów wyposażenia ze średniej półki cenowej. Wzięliśmy także pod uwagę uśrednione koszty robocizny. Łączny koszt wszystkich prac osiągnął kwotę około 17 tys. złotych.

Warto pamiętać, że powyższe wyliczania są jedynie wartościami orientacyjnymi. Ostateczny koszt wykończenia kuchni w stanie deweloperskim zależy od jakości materiałów wykończeniowych, standardu wykończenia, a także cen i specyfiki wyposażenia. Zwróćmy w tym miejscu uwagę na fakt, że koszt zakupu mebli i sprzętów AGD (pod zabudowę) stanowi ponad połowę wydatków związanych z remontem.

Owe ceny możemy z łatwością obniżyć poprzez zakup gotowych mebli kuchennych oraz AGD wolnostojącego. Oszczędności powinny być dość odczuwalne i w przypadku naszej przykładowej kuchni przekroczyłyby kwotę 4 tys złotych.

Autor: Cieplik
Strona korzysta z plików s w celu realizacji usług i zgodnie z . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików s w Twojej przeglądarce. V06 11752

np.com.ua

Поможем вам подобрать и http://artma.net.ua у нашего менеджера.
жалюзи в киеве