Data publikacji:

Jak wybrać domowy nawilżacz powietrza?

W okresie grzewczym powietrze w naszym domu staje się szczególnie suche. Istnieją jednak sposoby, by przywrócić mu pożądaną dla zdrowia wilgotność. Pomoże nam w tym właśnie domowy nawilżacz powietrza. Dowiedzmy się, czym kierować się przy jego zakupie i jakie oferty znajdziemy na rynku.

Suche, ciepłe powietrze niekorzystnie wypływa na stan naszej skóry i włosów. Często też powoduje komplikacje z zatokami czy problemy z koncentracją. Nawilżanie powietrza jest szczególnie istotne w okresie grzewczym. Optymalny poziom wilgci może pomóc także przy suchym kaszlu czy innym problemach układu oddechowego.

Od czego zacząć?

Zacząć powinniśmy od sprawdzenia poziomu wilgotności w swoim mieszkaniu. W tym celu przyda się nam higrometr (sprawdź ). Jej poziom przekraczać powinien przewidywane przez normy 30% - optymalna dla człowieka wilgotność powietrza wynosi 40-60%. W takich warunkach czujemy się komfortowo. Wpływają one pozytywnie na stan zdrowia, ale nie tylko! Dzięki nim stwarzamy środowisko przyjazne dla ubrań, podłóg, mebli oraz książek.

Kiedy "samoistna" wilgotność w naszym domu osiąga poziom niższy niż 30%, powinniśmy podnieść ją dodatkowymi środkami.

Jak podnieść poziom wilgotności?

Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem na podniesienie wilgotności w mieszkaniu jest zakup nawilżacza. Najbardziej zaawansowane modele nie tylko nawilżają, ale też jonizują i oczyszczają powietrze. Do domowych metod należy z kolei hodowanie sporej ilości roślin oraz rozwieszanie mokrych ubrań lub suszenie celowo zmoczonej szmatki.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie nawilżacza?

1. Wydajność parowania i moc urządzenia

Przy zakupie nawilżacza należy zwrócić uwagę na jego parametry, m.in. na wydajność parowania. Podawana w mililitrach na godzinę (ml/h) lub litrach (l) na dobę określa ilość wywarzanej pary w podanym czasie. Jak przełożyć to na powierzchnię? Przyjmuje się, że do nawilżenia pomieszczenia o wielkości 40 m² potrzebujesz urządzenia o wydajności około 5-6 litrów na dobę. Ustal, jak dużą powierzchnię chcesz nawilżyć i wybierz urządzenie o odpowiednio większej lub mniejszej wydajności parowania.

2. Typ urządzenia i jego moc

Kolejna kwestia to moc nawilżacza oraz jego typ. Parametry te warto analizować razem - w zależności od metody pracy urządzenia wymaga ono odpowiednio wydajnego mechanizmu. Na rynku dostępne są trzy grupy nawilżaczy:

 • nawilżacze parowe wytwarzające ciepłą mgiełkę: para powstaje w wyniku podgrzania wody w zbiorniku; ich moc oscyluje w granicach 350-2000 W.
 • Na grafice: 1. Nawilżacz parowy Stylies, 321,99 zł; 2. Nawilżacz parowy Baurer, 238,66 zł 

 • nawilżacze ultradźwiękowe - ich moc zależy od rodzaju wytwarzanej mgiełki i oscyluje w granicach 25-50 W (zimna mgiełka) i 120-140 W (ciepła mgiełka).
 • [symple_box color="blue" fade_in="false" float="center" text_align="left" width=""]Uwaga! Ze względu na wytwarzane ultradźwięki nawilżacze ultradźwiękowe mogą być uciążliwe dla zwierząt.[/symple_box]

  Na grafice: 1. Nawilżacz ultradźwiękowy Eldom, 159,99 zł; 2. Nawilżacz ultradźwiękowy Gootie, 176,99 zł; 3. , 162,36 zł

 • nawilżacze parowe wytwarzające zimną mgiełkę (ewaporacyjne): ich moc oscyluje między 20 a 50 W
 •  Na grafice: 1. , 213,99 zł; 2. , 498 zł 

  Więcej nawilżaczy znajdziesz TUTAJ.

  3. Wielkość zbiornika na wodę

  Dobierz odpowiednią wielkość pojemnika na wodę. Duży zbiornik to wygoda. Jeśli masz zamiar nawilżać przestronne pomieszczenie, używać urządzenia przez całą dobę lub po prostu nie chcesz często kontrolować poziomu wody w nawilżaczu, to wybierz urządzenie z pojemniejsze urządzenie. Jeśli chcesz zwiększyć wilgotność w mniejszym pokoju lub po prostu jesteś ograniczony wolnym miejscem (jego niedostatkiem), kup model z mniejszym zbiornikiem.

  4. Możliwość kontroli poziomu wilgotności

  Zwróć uwagę, czy wybrany sprzęt umożliwia kontrolowanie poziomu wilgotności. Nie tylko suche powietrza, ale i nadmierna wilgoć może powodować problemy ze zdrowiem. Sprzyja ono rozwojowi bakterii, pleśni i grzybów. Radzimy kupno nawilżaczy z wbudowanym higrometrem. Przez cały czas pracy mierzy on poziom wilgotności. Na podstawie zebranych danych dostosowuje czas i intensywność pracy: gdy powietrze osiągnie optymalny poziom nawilżenia, urządzenie wyłącza się. Uruchomi się dopiero wtedy, kiedy wilgotność spadnie.

  Autor: Natalia Malko
  Strona korzysta z plików s w celu realizacji usług i zgodnie z . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików s w Twojej przeglądarce. V07 11752
  
  https://velotime.com.ua

  velotime.com.ua/category/skladnye-velosipedy/

  врач отоларинголог