Data publikacji:

Jak odświeżyć stare płytki lub terakotę?

Z biegiem czasu płytki, pokrywające ściany i podłogi naszych łazienek lub kuchni, tracą swój blask oraz czar. Nie oznacza to jednak, że nadają się już tylko do skucia i wyrzucenia. Wystarczy odrobina fantazji oraz wkładu pracy, a stare płytki zyskają nowe życie lub zupełnie nieszablonowe zastosowania. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Autor: Paweł Ł.

Nawet jeśli stylizacje naszych kuchni już dawno przestały nam się podobać, a niektóre elementy wystroju po prostu się zużyły, ich remont zwykle odkładamy w nieskończoność. Nic dziwnego, w końcu odświeżenie tych pomieszczeń zabiera najwięcej czasu, wiąże się nie tylko z dużymi kosztami, ale przede wszystkim ogromnym bałaganem i hałasem. Nie jest to jednak konieczność. Stare kafelki można bardzo tanio i łatwo odświeżyć, zmieniając je przy tym nie do poznania. Aby osiągnąć świetne efekty wystarczy nam dobry pomysł oraz odrobina wolnego czasu.

Zamiast zrywać stare płytki możemy je np. przemalować. Fot.

Nowy blask starych przestrzeni

Zacznijmy od opróżnienia pomieszczenia, które chcemy odświeżyć i przeanalizowania dostępnych opcji. Niezależnie od decyzji, którą podejmiemy, będziemy musieli dokładnie umyć i odtłuścić ozdabiane powierzchnie – w tym celu możemy zastosować specjalne preparaty bądź zwyczajny detergent, który z pewnością znajdziemy w domu. Najprostszym rozwiązaniem, dzięki któremu nasza kuchnia lub łazienka zyska nowe życie, będzie przemalowanie płytek lub terakoty. Wbrew obiegowej opinii, nie jest to wcale zadanie niemożliwe do wykonania. Musimy jednak zaopatrzyć się w specjalną farbę (w przypadku płytek szkliwionych dodatkowo będzie nam potrzebny podkład). Na powierzchnię nanosimy ją zwyczajnym wałkiem, ponieważ pędzel może pozostawiać nieregularne ślady. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby ozdobić je dodatkowymi wzorami – wszystko zależy od naszej wyobraźni. Jeżeli nie dysponujemy odpowiednimi umiejętnościami, możemy samodzielnie wydrukować i wyciąć szablony dostępne za darmo w internecie.

Szybko, tanio i efektownie

Jeszcze łatwiejszym, tańszym i, co wyjątkowo ważne, odwracalnym rozwiązaniem, będzie wykorzystanie specjalnych folii samoprzylepnych. Zakupimy je w większości marketów budowlanych, możemy wybierać spośród setek różnych wzorów i faktur. Najlepiej w wilgotnych pomieszczeniach sprawdzą się te pokryte dodatkowym laminatem. Możemy także zamówić folie z własnym nadrukiem, dzięki czemu nasze kuchnie i łazienki zyskają niespotykany charakter. Ich naklejanie jest wyjątkowo proste i nie różni się niczym od naklejania zwykłych naklejek, zdejmiemy je dokładnie w taki sam sposób, dzięki czemu możemy je wymieniać bez żadnych strat wiele razy. Dobrym sposobem okazuje się także technika decoupage'u.

Nowe życie – nowe użycie

Jeżeli już zdecydujemy się na wymianę płytek, nie oznacza to od razu, że ze starymi musimy się rozstawać. Bardzo często są nie tylko trwałe, ale również pięknie wyglądają. Wystarczy odrobina fantazji i możemy znaleźć dla nich nowe, ciekawe przeznaczenie. Aby nasze płytki lub terakotę można było jeszcze wykorzystać, przede wszystkim musimy we właściwy sposób oderwać je od podłoża. Lepiej odłożyć na bok ciężkie narzędzia i wziąć do ręki dłutko oraz mały młotek. Po podważeniu i delikatnym oderwaniu, należy dokładnie oczyścić je z resztek kleju i gipsu oraz zabrudzeń wynikających z normalnego użytkowania. Czyste płytki możemy wykorzystać jako gustowne podkładki – ceramika świetnie radzi sobie z różnicami temperatur, więc będziemy mogli stawiać na nich zarówno gorące napoje, jak i donice z kwiatami. Dzięki temu zarówno latem, jak i zimą, możemy być spokojni o stan podłogi tarasu lub balkonu. Z niepotrzebnych płytek możemy ułożyć także mozaikę, która okaże się świetną dekoracją ogrodu albo starych mebli. Kafelki możemy ułożyć na powierzchni stołu lub ławy, dzięki temu nadamy im nowy charakter oraz zabezpieczymy blat przed zniszczeniem.

Szeroki wybór płytek znajdziesz .

Autor: Kasia
Strona korzysta z plików s w celu realizacji usług i zgodnie z . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików s w Twojej przeglądarce. V07 11752

www.apach.com.ua

velotime.com.ua/category/velosipedy-giant/