Data publikacji:

Naturalna choinka w domu – jak przedłużyć jej trwałość?

Wyobrażasz sobie święta bez choinki? Ja też nie. Jeśli w tym roku stawiasz na żywe drzewko, ciesz się nim jak najdłużej. Aby świąteczny klimat panował w twoim domu na wiele dni po Bożym Narodzeniu, poznaj kilka najważniejszych zasad wyboru oraz pielęgnacji naturalnej choinki. Dzięki temu ograniczysz problem opadających igieł, a choinka w doniczce będzie wyglądać doskonale.

Choinka świąteczna to nieodłączny element bożonarodzeniowej tradycji. O ile z niektórych tradycyjnych świątecznych potraw czy obrządków można zrezygnować, o tyle choinki pominąć po prostu nie sposób. Wybór pomiędzy żywą choinką a sztuczną nie jest łatwy – każda z tych opcji ma swoje mocne i słabe strony. Jednak jeśli w tym roku zdecydowałeś się na choinkę naturalną, możesz przedłużyć jej świeżość, stosując się do kilku sprawdzonych zasad. Oto kilka trików, dzięki którym twoja choinka świąteczna utrzyma świetny wygląd przez długi czas.

Wybór drzewka

Jeśli przez wiele dni chcesz cieszyć się świąteczną atmosferą w twoim domu, o trwałości choinki należy pomyśleć zanim jeszcze zakupisz drzewko. Przede wszystkim musisz odpowiedzieć sobie na pytanie – cięta czy doniczkowa? Znacznie trwalszym rozwiązaniem będzie choinka w doniczce. Nie dość, że mniej będzie gubić igły, niż drzewko cięte, to jeszcze po świętach będziesz mógł ją wykorzystać do dekoracji swojego ogrodu lub balkonu.

O tym, jak długo drzewko świąteczne będzie zdobić twój dom decyduje również jego gatunek. Bardzo popularne świerki srebrne i pospolite, mimo tego, że mają regularny pokrój i świetnie wyglądają, nie będą trwałą ozdobą. W ogrzewanym pomieszczeniu świerk będzie gubił igły już od pierwszego dnia, gdy się w nim znajdzie. Dlatego jeśli zależy ci na trwałym rozwiązaniu, postaw na równie efektowną i znacznie bardziej wytrzymałą jodłę kaukaską.

Ta odmiana choinki świątecznej cechuje się bardzo dużą trwałością, a nawet gdy wyschnie, jej igły się kurczą, a nie opadają. Musisz jednak wiedzieć, że jodła kaukaska jest najdroższą spośród oferowanych choinek w doniczce. Co więcej wszystkie odmiany drzewek doniczkowych są droższe, niż ich cięte odpowiedniki.

Choinka cięta – sprawdź świeżość

Naturalna choinka na ciętym pniu też może być trwała. Musisz jednak zwrócić uwagę na jej świeżość przed dokonaniem zakupu. Przede wszystkim przekonaj się, czy pień w miejscu cięcia ma jasną barwę. Jeśli tak, to znaczy, że choinka została ścięta kilka dni wcześniej. Dodatkowo przyjrzyj się bliżej igłom. Powinny one być intensywnie zielone i sterczące.

Odpowiednie miejsce

Zanim wstawisz swoją naturalną choinkę do domu, należy ją zahartować. Co to znaczy? Chodzi o to, aby drzewko stopniowo przyzwyczaić do wyższych temperatur panujących w twoim domu. Dlatego właśnie jeśli tylko masz taką możliwość, choinkę w doniczce czy nawet ciętą najlepiej jest zostawić na kilka dni w piwnicy, pomieszczeniu gospodarczym czy kotłowni, gdzie panuje niższa temperatura, niż w pomieszczeniu, w którym będzie ona docelowo stała. W ten sposób sprawisz, że igły nie będą się obsypywać już od pierwszego dnia w twoim domu.

Kolejnym krokiem do przedłużenia trwałości choinki świątecznej jest znalezienie dla niej odpowiedniego miejsca w domu. Najlepiej, aby było ono usytuowane z dala od źródeł ciepła, czyli jeśli chcesz przez długi czas cieszyć się zielenią swojej choinki w doniczce lub ciętego drzewka, ustaw je z dala od grzejników. Dobrym rozwiązaniem jest ustawienie choinki w pobliżu okna, ponieważ tam panuje zazwyczaj niższa temperatura, niż w pozostałych częściach mieszkania.

Podlewanie lub stojak z wodą

Dodatkowo należy również zapewnić choince odpowiedni poziom wilgotności. Jeśli twoje mieszkanie zdobić będzie choinka w doniczce, sprawa jest prosta – regularnie sprawdzaj stan wilgotności podłoża i gdy ziemia wyschnie podlewaj drzewko. Pamiętaj, aby zachować systematycznie kontrolować poziom wilgotności gleby w doniczce zwłaszcza, jeśli w twoim domu jest bardzo ciepło.

Odrobinę więcej zachodu będziesz mieć w przypadku choinki ciętej. Przede wszystkim zanim ją umieścisz w stojaku, utnij kawałek pieńka powyżej miejsca cięcia. Najlepiej jest zrobić to pod delikatnym kątem. Postaw też na stojak z zasobnikiem na wodę. Dzięki temu oraz w następstwie podcięcia pieńka, drzewko będzie mogło swobodnie chłonąć wilgoć.

Aby dodatkowo jeszcze zwiększyć trwałość twojej choinki świątecznej, wodę, którą będziesz stosował do podlewania, warto wzbogacić o nawóz. W ten sposób zapewnisz choince niezbędne mikroskładniki i dłużej utrzyma ona świeżość.

Dekoracje świąteczne

Ostatnim elementem, na który powinieneś zwrócić uwagę jest dobór ozdób choinkowych. W przypadku sztucznego drzewka nie ma to znaczenia, jednak jeśli w twoim domu stanie choinka w doniczce lub cięta, rodzaj ozdób jest istotny. Przede wszystkim wybierz nowoczesne światełka led, które emitują znacznie mniej energii cieplnej, niż ich tradycyjne odpowiedniki. W ten sposób sprawisz, że choinka świąteczna nie będzie ogrzewana przez sznur lampek.

Ponadto staraj się nie obciążać drzewka nadmiarem bombek lub stawiaj na lekkie dekoracje. Dzięki temu gałązki nie będą się uginać pod ich ciężarem, co może przyspieszać proces ich wysychania oraz powodować opadanie igieł. W rezultacie twoja choinka świąteczna będzie prezentować się znakomicie nawet na wiele dni po zakończeniu świąt.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny
Strona korzysta z plików s w celu realizacji usług i zgodnie z . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików s w Twojej przeglądarce. V06 11752

ремонт мопедов киев

ремонт двигателя мопеда альфа

viagra prix pharmacie