Data publikacji:

Perełki polskiej architektury: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN to budynek wyjątkowy, wielokrotnie nagradzany i doceniany przez wybitnych architektów. To również miejsce wyjątkowe i przepełnione historią. Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej na jego temat, koniecznie przeczytajcie dzisiejszy artykuł.

Projekt

Autorem projektu Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN jest fińskie studio architektoniczne Lahdelma Mahlamäki. Studio to zostało wyróżnione spośród ponad 100 zgłoszeń, które napłynęły z całego świata, jako prace konkursowe w międzynarodowym konkursie architektonicznym, któremu przewodził Bohdana Paczowski. W konkursie tym udział wzięli znani na całym świecie architekci - między innymi Zvi Hecker, Kengo Kuma czy Daniel Libeskind. Jury ze wszystkich zgłoszonych projektów wybrało jednak ten stworzony przez Rainera Mahlamäkiego. Jego głównymi zaletami była powściągliwość oraz umiar, który przejawia się w prostej i geometrycznej stronie zewnętrznej budynku, w dodatku niezwykłe wnętrze zaskakuje kontrastem.

„Dynamiczne, dające złudzenie falowania, ściany holu przecinają budynek od wschodniej do zachodniej fasady. To pęknięcie odzwierciedla wyrwę w tysiącletniej historii polskich Żydów. Jednocześnie monumentalny hol zalany światłem padającym przez ogromne okno i widok na park przypominają, że ta historia nie została zamknięta, a Muzeum POLIN jest muzeum życia. Jest też łącznikiem między przeszłością a teraźniejszością i przyszłością – co symbolizuje mostek spinający obie ściany holu. Symbolika  muzeum nie ogranicza się do wnętrza: fasadę budynku zdobią szklane panele, na których litery hebrajskie i łacińskie układają się w słowo "Polin" – przypominające legendę o przybyciu Żydów do Polski i będące nazwą muzeum.”

Budowa muzeum rozpoczęła się w 2009 roku a zakończyła 3 lata później.

Otoczenie

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN mieści się w bardzo symbolicznym miejscu – jest to dawna dzielnica żydowska, która w czasie wojny została przekształcona przez Niemców w getto. W 1948 roku w miejscu tym powstał również pomnik Bohaterów Getta, którego autorem jest Natan Rapaport. Budynek muzeum mocno wpisuje się w otoczenie. Plan na którym skonstruowane zostało muzeum przylega do identycznego planu – placu przy wyżej wspomnianym pomniku. Zestawiony z muranowskimi budynkami mieszkalnymi, które zostały wzniesione w tym miejscu po wojnie, POLIN powtarza i dopełnia ich kształty. Zgodnie z intencją fińskiego architekta uzupełnia koresponduje również z samym pomnikiem. Między oboma budynkami toczy się „dialog: pomnik jest miejscem refleksji i upamiętniania tych, którzy zginęli, zaś muzeum miejscem odkrywania historii żydowskiego życia w Polsce.”.

Nagrody

Muzeum POLIN nagrodzone zostało wieloma prestiżowym nagrodami. Między innymi:

- International Architecture Award przyznawaną przez Chicago Athenaeum: Museum of Architecture and Design.

- Pierwsza nagroda w konkursie Eurobuild Awards za najlepszy projekt budynku komercyjnego lub użyteczności publicznej w kategorii Architectural Design of the Year.

- Finlandia Prize for Achitecture.

- Nagroda Property Design Awards 2016 w kategorii Bryła-obiekt sfery publicznej  przyznana podczas 4 DESIGN DAYS w w Katowicach.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN jest miejscem wyjątkowym, zarówno ze względu na architekturę, jak i na aspekty historyczny i edukacyjny. Jeśli planujecie w najbliższym czasie wycieczkę do Warszawy, koniecznie odwiedźcie to miejsce.

Poniżej zdjęcia tego wyjątkowego obiektu:

Byliście kiedyś w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN?

Autor: Oliwia Górska
Strona korzysta z plików s w celu realizacji usług i zgodnie z . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików s w Twojej przeglądarce. V07 11752

купить жалюзи

ремонт двигателя мопеда дельта