Data publikacji:

Pokój na poddaszu

Poddasze to bardzo klimatyczna, ale też i bardzo problematyczna przestrzeń. Pomieszczenia na poddaszu mają swój niepowtarzalny urok i przy ich dobrym zaplanowaniu dają duże możliwości aranżacyjne. Jak ją efektywnie wykorzystać?

W domkach jednorodzinnych na poddaszu lokuje się najczęściej sypialnie, pokoje dla dzieci, garderoby. Mieszkania w blokach na ostatnich kondygnacjach są bardzo urokliwe, ale ich właściciele często muszą sobie poradzić ze skosami we wszystkich pomieszczeniach. Najistotniejszą kwestią jest ściana kolankowa, to od niej zależy wysokość pomieszczeń na ostatniej kondygnacji. Jest wykonywana w celu powiększenia poddasza – jego wysokości, a tym samym powierzchni użytkowej. Niskie ścianki kolankowe, czyli do 70 cm są bardzo trudne do zagospodarowania. W domu ze ściankami do 100 cm zmieści się już większość istotnych elementów wyposażenia takich jak: łóżko, wanna, biurko. Natomiast na poddaszu ze ścianką kolankową na wysokości 140-150 cm można swobodnie poruszać się, nie schylając głowy, a ścianki wyższe około 200 cm, nie sprawiają praktycznie żadnych trudności w umeblowaniu i użytkowaniu, nawet jeśli musimy wstawić do niej wannę z hydromasażem.

Poddasze to przede wszystkim skosy, tworzą niepowtarzalny klimat, ale także zabierają cenną przestrzeń i przysparzają najwięcej problemów. Trzeba zadbać o odpowiednie kolory, jasne barwy wizualnie powiększają, dlatego sprawdzą się w pokojach ze skosami. Poddasze jednak wcale nie oznacza konieczności rezygnacji z intensywniejszych kolorów, będą nadawać się do wnętrz bardziej doświetlonych. Aby zbędnie nie podkreślać skosów należy ścianę, sufit i skosy pomalować w jednym kolorze.

Poddasze jest dobrym miejscem na pomieszczenie do pracy. Biurko dosunięte do ściany i postawione koło okna, zapewni widok, który pozwoli na chwilę wytchnienia podczas wysiłku umysłowego. Nie można jednak zapomnieć o roletach, by światło nie oślepiało i nie dekoncentrowało. Podobnie rzecz ma się z sypialnią - okna połaciowe gwarantują romantyczny widok na niebo, ale tutaj też trzeba pamiętać o roletach. Rankiem światło słoneczne nie jest proszonym gościem. Zwłaszcza podczas weekendów. Urządzając sypialnię na poddaszu, warto także pomyśleć o postawieniu szafki między łóżkiem a ścianą lub o łóżku z dużym nagłówkiem, tak żeby uniknąć efektu przytłoczenia, który mogą wywoływać skosy.

Idealnym rozwiązaniem na poddaszu są meble robione na wymiar. Niestety, wiąże się to z większymi wydatkami, ale pozwoli na efektywne wykorzystanie miejsca na poddaszu. Szafy dopasowane do skosów i z przesuwanymi drzwiami, pozwolą zaoszczędzić cenną powierzchnię. Przy bardzo dużych skosach warto pomyśleć o szafkach dopasowanych do ściany kolankowej.

Poddasze daje także pole do popisu, można stworzyć na nim nie tylko niepowtarzalną przestrzeń, ale także praktyczną. Wymaga to jednak większego wysiłku i dobrego planu.

Autor: Ola Sztobryn
Strona korzysta z plików s w celu realizacji usług i zgodnie z . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików s w Twojej przeglądarce. V07 11752

免許合宿 格安

продажа фотографий

стоимость ремонта офиса